top of page
 • do-bonim

מקלחת חמה

חדרי הרחצה הם הזדמנות להכניס קצת דרמה לעיצוב ולהיות יצירתיים. יחד עם זאת, חשוב שלא לשכוח את הנוחות והפרקטיות. אז מה עדיף: מקלחון או אמבטיה? מה עושים אם האסלה התלויה זקוקה לתיקון? ואיפה שמים את הכביסה המלוכלכת?

חדר רחצה מעוצב - בית חזין, נווה אטי"ב

חדרי רחצה הם חללים פרטיים שנועדו להיגיינה ורגיעה של בני הבית. הם צריכים להיות מזמינים, נוחים לשימוש וכמובן – לספק לנו מרחב אישי, מפנק ואינטימי שבו נוכל להירגע בסוף היום.


חדרי רחצה הם לרוב חללים קטנים שעלותם גבוהה. זאת, מכיוון שמדובר בחדרים רטובים שדורשים איטום, חיפוי, כלים סניטרים וכדומה – ולכן חשוב לבחור בחומרי-גמר איכותיים. לצד זה, כדאי לחשוב היטב על כל פרט בתכנון בכדי לנצל את החדר בצורה המיטבית עבורנו ועבור בני הבית. בעיקר, חשוב להיות נאמנים לסגנון החיים האישי שלכם כדי ליצור חלל רחצה שישרת אתכם לאורך זמן.


תכנון החלל

ברוב הבתים כיום מתוכננים שני חדרי רחצה – אחד עבור הילדים והשני עבור ההורים. בונים ומשפצים רבים בוחרים להוסיף תא שירותים נפרד שמשמש כשירותי אורחים וממוקם לרוב באזור הכניסה. המיקום של הכלים הסניטריים (אסלה, כיור, מקלחון) ישפיעו על הצורה וגודל החלל אותו נתכנן. לכן, בחירת הכלים הסניטריים היא השלב הראשון והחשוב ביותר בתכנון חדרי הרחצה.

אסלה

בכדי לאפשר תחושה של פרטיות מרבית, רצוי למקם את האסלה במקום נסתר יחסית ולא אל מול הדלת (כל עוד זה מתאפשר). לאחר מכן, עלינו לבחור בין אסלה תלויה לבין אסלה סטנדרטית. כיום, הסטנדרט הוא אסלה תלויה, שיתרונותיה העיקריים הם מראה נקי ותחזוקה פשוטה יחסית. בונים ומשפצים רבים דואגים מתקלות במנגנון של האסלה; ובכן – אין צורך לשבור את כל הבית לשם תיקון: כיום, יש מגוון מנגנונים איכותיים שמאפשרים גישה ותיקון של רוב התקלות דרך הלחצן.


ארון וכיור

בשוק של היום קיים מבחר אינסופי של ארונות אמבטיה וסוגי כיורים שונים. ניתן לבחור בארון מקטלוג שמגיע במידות סטנדרטיות (לרוב 80 ,100 או 120 ס"מ – כדאי לבדוק בקטלוג את המידות המדויקות) או לבנות ארון בהזמנה אישית אצל נגר.

שלוש האופציות העיקריות לחזיתות הארון הן: פורמייקה, צבע בתנור או פולימר, ולרוב הבחירה היא בין כיור מונח, כיור אינטגרלי או שיש וכיור שמותקן בתוכו. הכיור המונח הוא אסתטי ונאה, אך פחות פרקטי ונוח לניקיון. במידה ובחרתם בארון בהזמנה אישית – חשוב לזכור ולהתאים את גובה הארון ואת הברז הנכון לכיור שבחרנו.


אמבטיה או מקלחון?

לבסוף, עלינו לבחור בין אמבטיה לבין מקלחון. ברוב הבתים של היום מתכננים מקלחון עבור חדר ההורים ואמבטיה עבור חדר הילדים. עם זאת, ניתן כמובן לתכנן גם אחרת – הכל בהתאם לצרכים, לרצונות ולאורח-החיים שלכם.

אם בחרתם במקלחון, מומלץ לתכנן אותו בגודל של מינימום 90*90 ס"מ, וזאת בכדי להימנע מתחושה של "כוך" וחוסר יכולת תנועה. גודל האמבטיה הוא סטנדרטי ונע בין אורך של 160-190 ס"מ ורוחב של 70-80 ס"מ.

עבור כל אחת מהבחירות (מקלחון או אמבטיה) נמליץ לתכנן מראש מדף או נישה בנויה עבור כלי הרחצה (שמפו, מרכך וכו'). כך תמנעו מהצורך לתלות מתקן כזה או אחר על הקיר. במקלחות עכשוויות ניתן למצוא גם ספסלים בנויים שמיועדים לפונקציה הזאת. במקרה זה, יש לקחת בחשבון שמדובר באלמנט קבוע שמקשה על שינויים עתידיים. לכן, כדאי לשקול גם הכנסת ספסל עצמאי במידת הצורך.

כביסה

חדרי רחצה הם "יצרנים" של כביסה מלוכלכת, ועל כן מומלץ לתכנן עבורה מקום בראש: האם נניח את הכביסה בסל כביסה? האם בארון מתחת לכיור? ואולי בכלל כדאי לתכנן פתח מעבר בקיר שממנו נזרוק את הכביסה המלוכלכת ישירות לחדר הכביסה? יש בתים שבהם אין חדר שירות/כביסה נפרד, אז מכונת הכביסה והמייבש ממוקמים בחדר הרחצה. במקרה שכזה חשוב לתכנן מקום ייעודי למכונת הכביסה והמייבש וכמובן לא לשכוח לתכנן גם נקודות חשמל ומים.


אוורור במקלחת

חדר הרחצה הוא כאמור חלל רטוב ולכן כדאי לתכנן עבורו חלון גדול יחסית. חלון שכזה יפתור לנו שתי בעיות עיקריות – אור ואוויר. את בעיית הפרטיות נפתור על ידי שימוש בזכוכית חלבית או בזכוכית סבתא. במידה ואין לנו האפשרות לפתוח חלון, ישנם פתרונות אוורור אחרים כמו: ונטה חשמלית "קלאסית" או פתרון עדכני וחדשני יותר כמו התרמו וונט/סולטיוב (חפשו בגוגל). מתקן שכזה גם מאוורר את החלל וגם מאפשר כניסה של אור טבעי.


תאורה וחשמל

ברוב המקלחות נתכנן גוף תאורה מרכזי ותאורה נוספת מעל הכיור והמראה. באזור הכיור נתקין שקע מוגן מים עבור מייבש שיער/מכונת גילוח וכד'. כמו כן, נתקין נקודות חשמל עבור תנור חימום, מחמם מגבות וכביסה.


חיפויים וריצופים

מבחר החיפויים והריצופים הוא רחב, וניתן לבחור בין אינסוף דוגמאות. הדבר החשוב ביותר הוא לבחור בריצוף מונע החלקה (אנטי-סליפ) שמתאים לחדרים רטובים. המלצה שלנו: בחירת צבע לא בהיר-מדי עבור הריצפה וצבע בהיר עבור הקירות. ככה, גם תמנעו מלראות כל שערה ושערה, וגם תיצרו תחושה של חלל גדול ומואר. ניתן ואף רצוי לשלב צבע ודוגמאות בחלק מן החיפויים (הזדמנות להיות יצירתיים, אמרנו). אזורים מומלצים להוספת צבע: קיר אחד של המקלחון, בתוך הנישות שעיצבנו או בגב האסלה.


רוצים לשמוע עוד על תכנון חדרי רחצה חכמים ומוארים?

דברו איתנו, זמינים לכם >>

חדר רחצה מעוצב - משפחת שאודר, קיבוץ דן


167 views

Comentarios


 • Whatsapp
 • PngItem_99241
 • Instagram
 • Facebook
 • kindpng_804525
 • Whatsapp
 • PngItem_99241
 • Instagram
 • Facebook
 • kindpng_804525
bottom of page